No MuSic No LiFe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Literatura franceza

In jos 
AutorMesaj
NeoAnonim.
Admin
Admin
NeoAnonim.


feminin Numarul mesajelor : 404
Varsta : 29
Localizare : Acra:))
Karma : 3
Nerespectarea regulilor : Literatura franceza Mltwlw
Data de inscriere : 04/01/2009

Literatura franceza Empty
MesajSubiect: Literatura franceza   Literatura franceza I_icon_minitimeVin Ian 01, 2010 10:54 am

Probabil toti ati auzit de macar un scriitor francez:Victor Hugo,cel care a scris capodopera :"Mizerabilii",Jules verne de la care avem o gramada de povesti uimitoare"20.000 de leghe sub mari","Ocolul pamantului in 80 de zile"etc..si mai sunt multi..
Ce carti ati citit de autori francezi?V-au placut?De ce autori?

Eu in ultimul timp mam axat destul de mult pe literatura franceza indeosebi pe cartile lui Paul Feval(chair acum caut sa intregesc colectia "fracurile negre"),Am mai citit de Jules Verne si sunt minunate,Am citit de Alphonse Daudet .,Dintre tot ce am citit pana in prezent opinia mea este ca literatura franceza este una dintre cele mai complexe literaturi,in care poti regasi povesti cu eroi si eroine uimitoare,povesti de dragoste -dar nu prea siropoase(acum,depinde si de autor),romane cu anumite intelesurti,psihologice ascunse foarte bine sub o masca,sub o poveste..e foarte incitant cand poti vedea mai mult de povestea in sine,povestea de obicei e pentru masa de oameni care nu vor sau chiar nu au o anumita capacitate de intelegere,sau pentru copii-orice poveste nu este scrisa numia de dragul de a scrie povesti,si daca esti destul de atent/a poti observa anumite dedesubturi,..na gata ca am aburit destul pe tema asta..deci daca e cineva interesat sau pasionat putem discuta aici si sunteti bine veniti sunny ,cred ca ar fi mai bine sa incepem sa tratam cartile cu mai multa responsabilitate si maturitate,nu atat de superficial.Replica favorita a tuturor"Nu pun mana pe asa ceva" sau "citesc cartile de joc numai
" sau multe alte fraze atat de "smechere"care mi se par absurde,am o singura intrebare :
E ATA DE RUSINOS SA CITESTI?-sau pur si simplu vrewm sa parem mai "cul" si fara sa ne dam seama devenim prostii secolului 21 care abia pot vorbii fluent limba sau scoate o fraza> 🇭🇲
Sus In jos
 
Literatura franceza
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
No MuSic No LiFe :: Diverse :: Carti-
Mergi direct la: