No MuSic No LiFe
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  PortalPortal  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Wrestling

In jos 
+3
NeoAnonim.
crunkandcrush
Buburuza.
7 participanți
AutorMesaj
Buburuza.
Admin
Admin
Buburuza.


feminin Numarul mesajelor : 411
Varsta : 28
Localizare : Here...in NeverLand
Data de inscriere : 04/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeDum Ian 11, 2009 4:26 am

Wrestlingul este un sport spectacol de origine americană, cunoscut în Statele Unite sub numele de pro wrestling (prescurtare pentru professional wrestling).

În România, în anii '90 pentru definirea wrestlingului era folosit şi termenul de catch (provenit de la expresia "catch as can", care denumeşte forma iniţială de luptă din care se trage wrestlingul modern).

Wrestlingul este o disciplină înrudită cu sporturile de contact. Dacă în luptele greco-romane şi în luptele libere, protagoniştii sunt doi sportivi amatori a căror scop este acela de a prevala şi a-şi învinge adversarul, în wrestling sunt implicaţi doi sau mai mulţi atleţi a căror principală preocupare e aceea de a crea spectacol şi de a menţine interesul publicului la cote ridcate prin practicarea unei game vaste de tehnici şi manevre spectaculoase. Această disciplină este foarte populară în Statele Unite şi Marea Britanie precum şi în alte ţări din întreaga lume şi cunoaşte diferite stiluri : Japonia (Puroresu), Mexic (Lucha Libre), Canada, Germania sau Italia.



Wrestlingul - Realitate sau ficţiune ?

În ziua de azi, se poate spune că wrestlingul este "simulat", în sensul că rezultatul meciului este prestabilit şi efectul manevrelor efectuate este exagerat pentru a spori spectaculozitatea.Totuşi este important de făcut precizarea că deşi meciurile nu se constituie într-o competiţie în sensul tradiţional al cuvântului, tehnicile şi manevrele executate în ring pot fi dureroase iar executarea lor implică multe riscuri dacă nu sunt efectuate corect. Nu trebuie în nici un caz subestimat aspectul sportiv al wrestlingului şi condiţia fizică a participanţilor, care sunt capabili să facă adevărate demonstraţii de forţă şi măiestrie sportivă pe parcursul unui meci.

Concluzionând, într-un meci de wrestling doar rezultatul final şi anumite momente de vârf ale meciului sunt predeterminate şi repetate de wrestleri pe parcursul antrenamentelor, restul partidei fiind improvizate. Pe parcursul meciului, wrestlerii implicaţi în acţiunea din ring comunică folosind gesturi sau termeni specifici pentru a informa adversarul în legătură cu manevrele care urmează să le execute. Şi arbitrul are rolul său, semnalând uneori momentele în care trebuie să aibă loc evenimentele prestabilite sau care implică un grad de risc ridicat



acesta este un sport pe care pur si siplu il ador
imi plac mult luptele astea iar wrestlerii mei preferati sunt: Jeff Hardy,Edge si C.M. Punk Very Happy
Sus In jos
https://no-music-no-life.forumgratuit.ro
crunkandcrush
Hip Hop
Hip Hop
crunkandcrush


feminin Numarul mesajelor : 319
Varsta : 28
Localizare : Arad
Karma : 1
Data de inscriere : 05/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeDum Ian 11, 2009 7:05 am

nu ma prea uit dar imi place(ca la toti taranii)de john cena!!=))) :twisted:
Sus In jos
http://MyAjude.hi5.com
NeoAnonim.
Admin
Admin
NeoAnonim.


feminin Numarul mesajelor : 404
Varsta : 29
Localizare : Acra:))
Karma : 3
Nerespectarea regulilor : Wrestling Mltwlw
Data de inscriere : 04/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeDum Ian 11, 2009 2:09 pm

doh da best sport ever! este singurul sport pe care il urmaresc cu placere!i love them all!
Sus In jos
Loli-pop
Pop
Pop
Loli-pop


feminin Numarul mesajelor : 88
Varsta : 29
Localizare : Arad
Nerespectarea regulilor : Wrestling Mltwlw
Data de inscriere : 14/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeMier Ian 14, 2009 12:26 pm

ador wrestling e mai interesant decat restul sporturilor Very Happy
Sus In jos
music4ever
Hip Hop
Hip Hop
music4ever


Numarul mesajelor : 324
Data de inscriere : 08/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeJoi Ian 15, 2009 6:21 am

urasc wrestling-ul...nu mi-l place de loc
Sus In jos
descendent_kid
Hip Hop
Hip Hop
descendent_kid


feminin Numarul mesajelor : 407
Varsta : 27
Localizare : in my world..
Karma : 9
Data de inscriere : 21/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeJoi Ian 22, 2009 12:13 pm

nu prea ma uit da ce stiu de acolo ii ca imi place de undertaker..ii cel mai bun tongue
Sus In jos
NeoAnonim.
Admin
Admin
NeoAnonim.


feminin Numarul mesajelor : 404
Varsta : 29
Localizare : Acra:))
Karma : 3
Nerespectarea regulilor : Wrestling Mltwlw
Data de inscriere : 04/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeMier Dec 30, 2009 4:37 am

jeff a iesit din companie :(punk la dat afara,edge e inca ranit..cred ca am mai zis chestia asta pe undeva,oricum in ultimul timpu nu mam prea uitat deci:(
Sus In jos
Shagrath.
Moderator Global
Moderator Global
Shagrath.


Numarul mesajelor : 231
Karma : 2
Data de inscriere : 06/01/2009

Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitimeJoi Ian 21, 2010 11:02 am

eu personal nu ma pot uita la wrestling...ii prea brutal pentru mn Razz
Sus In jos
Continut sponsorizat





Wrestling Empty
MesajSubiect: Re: Wrestling   Wrestling I_icon_minitime

Sus In jos
 
Wrestling
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Wrestling TNA

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
No MuSic No LiFe :: Diverse :: Sport-
Mergi direct la: